DIN-Signal 3B020MR-3,0C1-2-w/o Fl.
La imagen se muestra con fines ilustrativos exclusivamente. Consulte la descripción del producto.
Resumen de caracterísiticas
Conector macho
Terminación de soldadura por reflujo (THR)
Corriente nominal: ‌2 A
Contactos: 20
Acodado
Aleación de cobre
Au sobre NiP sobre Ni Lado de acoplamiento, Sn sobre Ni Lado de terminación
Nivel de rendimiento: 2, conforme a IEC 60603-2
Codificación: Codificación con pérdida de contactos
Fijación de placas de circuitos impresos: Sin brida de fijación
Resina termoplástica, rellena de fibra de vidrio
Beige
Notas
Comparar
Cargar en configurador
NUEVO
Curvas deriva intensidad
Muestra gratuita
N.º de referencia: 09 24 120 6579
Notas
Comparar
Cargar en configurador
NUEVO
Curvas deriva intensidad
Muestra gratuita
All functionalities, price and availability after sign in.
Añadir a la lista de deseos
Productos combinables NUEVO
Combinables
8
Tools
1
Detalles del producto
Identification
  • Category Connectors
  • Series DIN 41612
  • Identification Type 3B
  • Element Male connector
  • Description of the contact Angled
  • Features Colour deviations and speckles permitted
Version
  • Termination method Reflow soldering termination (THR)
  • Connection type
    Motherboard to daughtercard
    Extender card
  • Number of contacts 20
  • Contact configuration Rows a and b, positions 1, 2, ... , 9, 10
  • Coding Coding with loss of contacts
  • PCB fixing Without fixing flange
Technical characteristics
  • Contact rows 2
  • Contact spacing (termination side) 2.54 mm
  • Contact spacing (mating side) 2.54 mm
  • Rated current ‌ 2 A
  • Rated current Rated current measured at 20 °C, see derating curve for details
  • Clearance distance ≥ 1.2 mm
  • Creepage distance ≥ 1.2 mm
  • Insulation resistance >1012 Ω
  • Contact resistance ≤ 20 mΩ
  • Limiting temperature -55 ... +125 °C (during reflow soldering max. +240 °C for 15 s)
  • Insertion force ≤ 20 N
  • Withdrawal force ≤ 15 N
  • Performance level
    2
    acc. to IEC 60603-2
  • Mating cycles ≥ 400
  • Test voltage Ur.m.s. 1 kV
  • Isolation group II (400 ≤ CTI < 600)
  • Hot plugging No
Material properties
  • Material (insert) Thermoplastic resin, glass-fibre filled
  • Colour (insert) Beige
  • Material (contacts) Copper alloy
  • Surface (contacts)
    Au over NiP over Ni Mating side
    Sn over Ni Termination side
  • Material flammability class acc. to UL 94 V-0