DSUB SV MA SSDP ANG73-284 09PPL3 NUT4-40
La imagen se muestra con fines ilustrativos exclusivamente. Consulte la descripción del producto.
Resumen de caracterísiticas
Conector
Terminación de soldadura por ondas
Corriente nominal: ‌6.5 A
Macho
Tamaño: D-Sub 1
Resina termoplástica, rellena de fibra de vidrio (PBTP), Carcasa: acero chapado
Negro
Contactos: 9
Aleación de cobre
Metal noble sobre Ni
Notas
Comparar
NUEVO
Curvas deriva intensidad
N.º de referencia: 09 65 123 7802
Notas
Comparar
NUEVO
Curvas deriva intensidad
All functionalities, price and availability after sign in.
Añadir a la lista de deseos
Productos combinables NUEVO
Combinables
4
Accessories
9
Detalles del producto
Identification
  • Category Connectors
  • Series D-Sub
  • Identification Standard
  • Element Connector
  • Description of the contact
    Stamped
    Angled
Version
  • Termination method Wave soldering termination
  • Gender Male
  • Size D-Sub 1
  • Connection type Motherboard to daughtercard
  • Number of contacts 9
  • Termination length 2.9 mm
  • Locking type Fixing flange with thread 4-40 UNC
Technical characteristics
  • Distance between rows 2.84 mm
  • Contact spacing (termination side) 2.74 mm
  • Rated current ‌ 6.5 A
  • Clearance distance ≥ 1 mm
  • Creepage distance ≥ 1 mm
  • Insulation resistance >1010 Ω
  • Contact resistance ≤ 10 mΩ
  • Tightening torque ≤0.6 Nm Female screw lock
  • Limiting temperature -55 ... +125 °C
  • Insertion force ≤ 30 N
  • Withdrawal force
    ≥ 3.3 N
    ≤ 20 N
  • Performance level 3
  • Mating cycles ≥ 50
  • Test voltage Ur.m.s. 1 kV
  • Isolation group IIIa (175 ≤ CTI < 400)
  • PCB thickness ≥1.6 mm
  • Installation height ‌ 7.3 mm
  • Hot plugging No
Material properties
  • Material (insert)
    Thermoplastic resin, glass-fibre filled (PBTP)
    Shell: Plated steel
  • Colour (insert) Black
  • Material (contacts) Copper alloy
  • Surface (contacts) Noble metal over Ni
  • Material flammability class acc. to UL 94 V-0