HARTING Polska Sp. z o.o.
Warunki sprzedazy i dostawystosowane w obrocie z przedsiebiorcami (Luty 2010)


I. Postanowienia ogólne

1. Niniejsze Warunki Sprzedazy i Dostawy stosuje sie do wszystkich umów zawieranych pomiedzy Dostawca (HARTING Polska Sp. z o.o.) i Zamawiajacym. Ponizsze Warunki Sprzedazy i Dostawy stosuje sie takze do wszystkich przyszlych stosunków handlowych, nawet w przypadku braku ponownego wyraznego uzgodnienia w tym zakresie. Wylacza sie stosowanie jakichkolwiek ogólnych warunków Zamawiajacego. Wszelkie odmienne warunki Zamawiajacego, które nie zostaly przez Dostawce wyraznie uznane, nie sa dla Dostawcy wiazace, równiez w przypadku braku ich wyraznego wylaczenia. Ponadto ponizsze Warunki Sprzedazy i Dostawy stosuje sie takze wtedy, gdy Dostawca wiedzac o istnieniu odmiennych lub sprzecznych z ponizszymi warunków Zamawiajacego, wykonana zamówienie bez zadnych dodatkowych zastrzezen. Wszelkie umowy, porozumienia lub uzgodnienia dodatkowe, w szczególnosci odmienne od niniejszych Warunków Sprzedazy i Dostawy, które nie zostana zawarte na pismie, strony potwierdza na pismie dla celów dowodowych.

2. Niniejsze warunki znajduja zastosowanie takze w przypadku sprzedazy (dostawy) dokonywanej na podstawie klauzul handlowych, w szczególnosci klauzul INCOTERMS.  W przypadku sprzedazy dokonywanej na podstawie jednej z klauzul INCOTERMS, wiazace sa aktualne klauzule INCOTERMS. Klauzule handlowe obowiazuja jednakze tylko w takim zakresie, w jakim niniejsze Warunki Sprzedazy i Dostawy nie stanowia inaczej lub strony na mocy szczególnych porozumien nie uzgodnia inaczej.

3. W przypadku, gdy jakiekolwiek pismo, oswiadczenie, zapytanie, zamówienie itd. mozna zakwalifikowac jako oferte, Dostawca moze taka oferte przyjac w ciagu 2 tygodni. W przypadku gdy Zamawiajacy nie otrzyma od Dostawcy potwierdzenia przyjecia zamówienia (oswiadczenie o przyjeciu oferty), wówczas przyjmuje sie, iz zamówienie Zamawiajacego nie zostalo przez Dostawce przyjete oraz ze stosowna umowa sprzedazy (dostawy) nie zostala zawarta, chyba ze Dostawca przystapil do wykonania zamówienia (oferty). Oferty Dostawcy sa niezobowiazujace i niewiazace, o ile nic innego w danym przypadku nie uzgodniono.      

II. Zakres i obowiazek dostawy / mniejsze ilosci

1. Dostawca zastrzega sobie wszelkie prawa wlasnosci i prawa autorskie do wszystkich dokumentów, takich jak kosztorysy, rysunki, ilustracje, kserokopie, które zostaly oddane Zamawiajacemu do dyspozycji w zwiazku z prowadzonymi negocjacjami lub w zwiazku z wykonywaniem umowy. Powyzsze dotyczy równiez takich dokumentów, które zostaly oznaczone jako „poufne” lub maja dla Dostawcy charakter poufny. Oferty oraz dokumenty stanowiace zalaczniki do ofert nie moga byc udostepniane osobom trzecim bez  uprzedniej pisemnej zgody Dostawcy. Dokumenty stanowiace zalaczniki do oferty, rysunki, próbki etc. nalezy zwrócic Dostawcy niezwlocznie na jego zadanie.

2. Dostawca jest uprawniony do czesciowych dostaw lub czesciowych swiadczen, o ile nie narusza to uzasadnionego interesu Zamawiajacego. W przypadku zamówienia mniejszych ilosci towaru, Dostawca jest uprawniony do dopasowania wielkosci zamówienia w góre do najmniejszej stosowanej u Dostawcy jednostki opakowania, o ile nie naruszy to uzasadnionego interesu Zamawiajacego. Niezaleznie od powyzszego, w przypadku specjalnych produkcji, wiazacymi dla Zamawiajacego sa dostawy z tolerancja do 10% róznicy od  ilosci faktycznie zamówionej. Powyzsze dotyczy równiez kazdej z czesci dostawy, jesli uzgodniono dostawy czesciowe. Mozliwosc zwrotu dostawy asortymentu C oraz K nalezy uzgodnic z Dostawca.

III. Wysylka / opakowanie

1. Zaladowanie i wysylka towaru dokonywane sa na ryzyko Zamawiajacego i nie sa ubezpieczone (loco fabryka). Dostawca w miare mozliwosci uwzgledni postulaty Zmawiajacego co do rodzaju i sposobu wysylki; powstale w zwiazku z tym dodatkowe koszty – równiez w przypadku ustalenia dostawy bez frachtu – ponosi Zamawiajacy. Zgloszenie gotowosci wysylki towaru jest równoznaczne z jej wyslaniem.

2. Na prosbe Zamawiajacego zapakowanie i wysylka towaru nastapi z najwyzsza starannoscia, jednakze za powyzsze Dostawca nie ponosi  zadnej odpowiedzialnosci. Powstale w zwiazku z tym koszty ponosi Zamawiajacy.

3. W przypadku, gdy pierwotny termin wysylki lub dostawy towaru na prosbe Zamawiajacego lub z przyczyn lezacych po jego stronie zostanie przesuniety, Dostawca bedzie przechowywal towar na koszt i niebezpieczenstwo Zamawiajacego. Nalezne z tytulu przechowania wynagrodzenie wynosi 1% kwoty wynikajacej z faktury za kazdy rozpoczety miesiac, poczawszy od miesiaca nastepujacego po miesiacu, w którym Dostawca zglosil gotowosc wysylki. 

4. Na prosbe Zamawiajacego, wysylka zostanie na jego koszt ubezpieczona od utraty, uszkodzenia, szkód transportowych i od ognia.

5. Dostawca nie odbiera opakowania towaru i innych zabezpieczen sluzacych do transportu towaru, z wyjatkiem europalet.  Utylizacji opakowania dokonuje Zamawiajacy na wlasny koszt.

IV. Cena

1. Ceny obowiazuja wylacznie dla danego  potwierdzonego zamówienia, loco fabryka, bez opakowania, o ile nie uzgodniono inaczej w formie pisemnej badz w innej formie tekstowej. Ceny podawane sa w walucie Euro jako ceny netto z doliczeniem kazdorazowo ustawowego podatku od towarów i uslug. Faktury Dostawcy platne sa w calosci, bez potracania skonta, o ile nic innego wyraznie nie ustalono.

2 W przypadku, gdy ustalony termin dostawy jest dluzszy niz 2 miesiace od dnia zawarcia umowy, Dostawca zastrzega sobie prawo odpowiedniej zmiany (waloryzacji) ustalonej ceny, jesli w tym okresie doszlo do wzrostu lub spadku kosztów wykonania zamówienia, w szczególnosci wskutek zawartych ukladów zbiorowych lub zmiany cen materialów. Zmiany kosztów beda na prosbe Zamawiajacego wykazane dowodowo.

V. Warunki platnosci / potracenie / prawo zatrzymania

1. W braku odrebnych ustalen, faktury platne sa w terminie 10 dni od daty ich wystawienia. W przypadku, gdy dostawa towaru nastapi po otrzymaniu przez Zamawiajacego faktury, wskazany powyzej termin platnosci rozpoczyna bieg w dniu dostawy towaru.

2. W przypadku opóznienia w platnosci Zamawiajacy zobowiazany jest do zaplaty odsetek w czterokrotnej wysokosci stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego w skali roku, a w przypadku zwloki równiez do naprawienia powstalej szkody.

3. Weksle przyjmowane beda celem zaplaty tylko po uprzednim uzgodnieniu i pod warunkiem mozliwosci ich dyskontowania. Zamawiajacy zobowiazany jest pokryc oplaty z tytulu dyskonta w terminie 8 dni od poinformowania o ich wysokosci. Czeki i weksle przyjmowane beda wylacznie jako swiadczenie w miejsce wykonania (art. 453 k.c.).

4. Zamawiajacemu nie przysluguje prawo do potracania swoich wierzytelnosci.

VI. Przejscie ryzyka

1. Ryzyko przypadkowej czesciowej lub calkowitej utraty lub uszkodzenia przedmiotu sprzedazy (dostawy) przechodzi na Zamawiajacego z chwila przygotowania przedmiotu sprzedazy (dostawy) do wysylki przez dostawce, jego pelnomocnika, lub osobe, której powierzyl wykonanie zobowiazania. Powyzsze dotyczy równiez dostawy bez frachtu. 

2. W razie opóznienia wysylki lub dostawy towaru na prosbe Zamawiajacego lub na skutek okolicznosci, za które odpowiada Zamawiajacy,  ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia przedmiotu sprzedazy (dostawy) przechodzi na Zamawiajacego z chwila, w której Dostawca byl gotowy do wysylki lub dostawy towaru; Dostawca jest jednakze zobowiazany na zyczenie i koszt Zamawiajacego ubezpieczyc przedmiot sprzedazy (dostawy) w zakresie wskazanym przez Zamawiajacego.

3. W pozostalych przypadkach ryzyko przypadkowej czesciowej lub calkowitej utraty lub uszkodzenia przedmiotu sprzedazy (dostawy) przechodzi na Zamawiajacego z chwila, w której popadl on w zwloke z przyjeciem swiadczenia lub ze spelnieniem swojego swiadczenia wzajemnego.

4. Przy dostawie oprogramowania zgodnie z rozdzialem XII niniejszych Warunków Sprzedazy i Dostawy przy pomocy mediów elektronicznych (np. za posrednictwem internetu), Ryzyko przypadkowej czesciowej lub calkowitej utraty lub uszkodzenia przechodzi na Zamawiajacego z chwila, w której oprogramowanie opusci strefe wplywu Dostawcy (np. pobranie pliku).

VII. Zastrzezenie prawa wlasnosci

1. Dostawca zastrzega sobie prawo wlasnosci przedmiotu sprzedazy (dostawy) do momentu wykonania przez Zamawiajacego wszystkich zobowiazan wynikajacych z danej umowy.

2. Zamawiajacy jest uprawniony do dalszej sprzedazy przedmiotu sprzedazy (dostawy) obciazonego zastrzezonym prawem wlasnosci w ramach  prowadzonej zwyklej dzialalnosci gospodarczej, pod warunkiem, ze wszystkie zobowiazania wynikajace z danej umowy sa wykonywane prawidlowo, w szczególnosci Zamawiajacy nie jest w zwloce z platnoscia ceny towaru. Zamawiajacy nie jest uprawniony do ustanawiania zastawu lub przenoszenia wlasnosci przedmiotu sprzedazy (dostawy) w celu zabezpieczenia.

3. W przypadku zawinionego naruszenia przez Zamawiajacego jego obowiazków umownych, w szczególnosci w przypadku zwloki z platnoscia, Dostawca jest uprawniony po bezskutecznym uplywie wyznaczonego odpowiedniego dodatkowego terminu do odstapienia od umowy i do zadania zwrotu przedmiotu sprzedazy (dostawy).

4. Celem zabezpieczenia roszczen Dostawcy, Zamawiajacy juz teraz ceduje na Dostawce swoje wszystkie wierzytelnosci, jakie beda mu przyslugiwac wobec jego odbiorców lub osób trzecich z tytulu sprzedazy przetworzonego lub nieprzetworzonego towaru obciazonego zastrzezonym prawem wlasnosci, w wysokosci wszystkich wierzytelnosci Dostawcy wykazanych na fakturze koncowej.

5. Zamawiajacy jest uprawniony do dochodzenia scedowanych na Dostawce wierzytelnosci. Powyzsze nie narusza jednak prawa Dostawcy do samodzielnego dochodzenia  tych wierzytelnosci. Dostawca zobowiazuje sie nie dochodzic scedowanych na niego wierzytelnosci pod warunkiem, ze Zamawiajacy wywiazuje sie prawidlowo ze swoich zobowiazan platniczych wobec Dostawcy i innych kontrahentów, w szczególnosci nie opóznia sie z nimi i nie zostal wobec niego zlozony wniosek o wszczecie postepowania upadlosciowego, ukladowego lub naprawczego. W przypadku, gdy na podstawie powyzszych postanowien Dostawca jest uprawniony do dochodzenia scedowanych na niego wierzytelnosci, Zamawiajacy zobowiazany jest na zadanie Dostawcy poinformowac go niezwlocznie o przeniesionych na Dostawce roszczeniach oraz dluznikach, dostarczyc wszystkie konieczne do egzekucji dane, dostarczyc wszelkie zwiazane z ta kwestia dokumenty oraz poinformowac dluzników (osoby trzecie) o dokonanej cesji. 

6. Przetworzenie lub przeksztalcenie przez Zamawiajacego przedmiotu sprzedazy (dostawy) bedacego wlasnoscia Dostawcy dokonywane jest zawsze na rzecz Dostawcy. W sytuacji, gdy przedmiot sprzedazy (dostawy) zostanie polaczony lub przetworzony z innymi rzeczami, które nie naleza do Dostawcy, wówczas Dostawca nabywa wspólwlasnosc nowo powstalej rzeczy w takiej czesci, w jakiej wartosc przedmiotu sprzedazy (wedlug faktury koncowej wraz z podatkiem od towarów i uslug) pozostaje do wartosci rzeczy powstalych wskutek polaczenia lub przetworzenia w chwili polaczenia/przetworzenia. Dla rzeczy powstalej w wyniku przetworzenia/polaczenia obowiazuja te same regulacje, które dotycza przedmiotu sprzedazy (dostawy) objetego zastrzezonym prawem wlasnosci.

W przypadku, gdy bedacy wlasnoscia Dostawcy przedmiot sprzedazy (dostawy) zostanie pomieszany w sposób nierozlaczny z innymi rzeczami nienalezacymi do Dostawcy, wówczas Dostawca nabywa wspólwlasnosc nowo powstalej rzeczy w takiej czesci, w jakiej wartosc przedmiotu sprzedazy (wedlug faktury koncowej wraz z podatkiem od towarów i uslug) pozostaje do wartosci rzeczy powstalej wskutek pomieszania w chwili pomieszania. W przypadku, gdy rzecz Zamawiajacego wskutek polaczenia lub pomieszania stanie sie rzecza glówna, Zamawiajacy zobowiazany jest przeniesc odpowiedni udzial we wspólwlasnosci tej rzeczy na Dostawce.  Zamawiajacy przechowuje nowa rzecz lub udzial w nowej rzeczy dla Dostawcy nieodplatnie.

Zamawiajacy ceduje na Dostawce równiez te roszczenia, które powstana wobec osób trzecich wskutek polaczenia przedmiotu umowy z nieruchomoscia.  

7. Zamawiajacy zobowiazany jest dbac o przedmiot sprzedazy (dostawy) objety zastrzezonym prawem wlasnosci, przechowywac go w sposób odseparowany od innych towarów, wyraznie oznaczyc go jako wlasnosc Dostawcy oraz na wlasny koszt ubezpieczyc w szczególnosci na wypadek kradziezy, uszkodzenia, pozaru, zalania i innych szkód.

8. Zamawiajacy ma obowiazek niezwlocznie poinformowac Dostawce o kazdym przypadku egzekucji,  cesji wierzytelnosci lub innym zabezpieczeniu dotyczacym przedmiotu objetego zastrzezonym prawem wlasnosci oraz wydac wszelkie dokumenty niezbedne do podjecia odpowiednich dzialan zaradczych. Powyzsze dotyczy równiez innych przypadków naruszen zastrzezonego prawa wlasnosci. Wszelkie powstale w zwiazku z dzialaniami zaradczymi koszty majace na celu  zwolnienie, wydanie lub przywrócenie stanu pierwotnego przedmiotu objetego zastrzezonym prawem wlasnosci, ponosi Zamawiajacy. Powyzsze dotyczy równiez kosztów uzasadnionych postepowan sadowych,  o ile kosztów tych nie bedzie mozna wyegzekwowac od osoby trzeciej.

9. Dostawca zobowiazuje sie na zadanie Zamawiajacego zwolnic czesc przyslugujacych mu zabezpieczen, jesli wartosc istniejacych mozliwych do zrealizowania zabezpieczen przewyzsza wysokosc zabezpieczonych roszczen Dostawcy o ponad 15%. Zwolnienie nastepuje do wskazanej w zdaniu poprzednim granicy zabezpieczenia. Wybór zwalnianego zabezpieczenia, nalezy do Dostawcy.

VIII. Termin dostawy, nieterminowa dostawa lub odbiór, sila wyzsza,

1. Wszelkie terminy dostawy, które nie zostaly w sposób wyrazny ustalone, sa jedynie terminami orientacyjnymi i nie sa wiazace. Wskazany przez Dostawce termin dostawy zaczyna biec po wyjasnieniu wszystkich kwestii technicznych i pisemnym potwierdzeniu zamówienia przez Dostawce. Dotrzymanie terminu sprzedazy (dostawy) uzaleznione jest ponadto od nalezytego wykonania obowiazków przez Zamawiajacego, w szczególnosci dostarczenia niezbednych dokumentów, materialów, udzielenia zgód, zezwolen oraz przestrzegania ustalonych warunków platnosci. 

2. W przypadku wystapienia sily wyzszej, jak np. pozar, wojna, spory zbiorowe z pracownikami i inne niemozliwe do przewidzenia o zapobiezenia wydarzenia, za które Dostawca nie ponosi odpowiedzialnosci, termin dostawy ulega odpowiedniemu przesunieciu. Powyzsze dotyczy równiez opóznionych dostaw istotnych surowców, materialów produkcyjnych i pozostalych niezbednych czesci skladowych, jesli sa nastepstwem okolicznosci, za które Dostawca nie ponosi odpowiedzialnosci. W przypadku wystapienia takich zdarzen Dostawca niezwlocznie poinformuje Zamawiajacego o powstalym opóznieniu. W przypadku, gdy opisane wyzej okolicznosci istotnie zmienia znaczenie gospodarcze lub tesc swiadczenia albo istotnie wplyna na dzialalnosc Dostawcy, lub w przypadku wystapienia nastepczej niemozliwosci swiadczenia Dostawcy, strony zobowiazane sa odpowiednio zmienic umowe.

Jesli zmiana umowy jest lub stanie sie gospodarczo nieuzasadniona, Dostawca jest uprawniony do odstapienia w calosci lub w czesci od umowy. O zamiarze odstapienia od umowy Dostawca niezwlocznie poinformuje Zamawiajacego, w szczególnosci wtedy, gdy uprzednio na mocy stosownego porozumienia przedluzono termin dostawy. Zamawiajacemu nie przysluguja zadne roszczenia odszkodowawcze w zwiazku z dokonanym przez Dostawce w powyzszych przypadkach odstapieniem od umowy. 

3. Do odpowiedzialnosci Dostawcy z tytulu nieterminowej dostawy stosuje sie odpowiednio postanowienia rozdzialu XI niniejszych Warunków Sprzedazy i Dostawy. Pozostale ustawowe prawa Zamawiajacego z tytulu zawinionej przez Dostawce nieterminowej dostawy, pozostaja nienaruszone.

4. W przypadku popadniecia Zamawiajacego w zwloke w odbiorze przedmiotu umowy, Dostawca jest uprawniony do zadania naprawienia powstalej w zwiazku z tym szkody. Powyzsze dotyczy równiez sytuacji, gdy Zamawiajacy nie wywiazuje sie z obowiazku wspóldzialania przy wykonaniu zobowiazania przez Dostawce.

IX. Odbiór i wykonanie

1. Zamawiajacy zobowiazany jest odebrac zamówione produkty, nawet jesli wykazuja one nieistotne, niezaklócajace funkcjonowania produktu, wady. Powyzsze dotyczy w szczególnosci produktów wykonanych na specjalne zamówienie Zamawiajacego.

2 W przypadku dostawy „loco fabryka”, zgloszona Zamawiajacemu przez Dostawce gotowosc wysylki towaru jest równoznaczna z wykonaniem umowy przez Dostawce. W przypadku dostawy „loco odbiorca”, swiadczenie Dostawcy uwaza sie za wykonane w chwili wydania towaru Zamawiajacemu lub osobie do tego upowaznionej.

X. Rekojmia za wady

W przypadku braku odrebnych pisemnych postanowien, wszelkie roszczenia Dostawcy z tytulu rekojmi sa wylaczone.

XI. Roszczenia odszkodowawcze

1. Wylaczona jest wszelka odpowiedzialnosc odszkodowawcza Dostawcy oraz odpowiedzialnosc z tytulu zwrotu wydatków Zamawiajacego (w dalszej czesci: roszczenia odszkodowawcze), bez wzgledu na podstawa prawna takich roszczen, zwlaszcza odpowiedzialnosc dotyczaca naruszenia obowiazków wynikajacych ze stosunku zobowiazaniowego i z czynu niedozwolonego, o ile wychodzi ona poza zakres opisany w niniejszych Ogólnych warunkach sprzedazy i dostawy.

2. Dostawca odpowiada na zasadach ogólnych za szkode wyrzadzona przez niego, przez jego przedstawiciela lub osobe, przy pomocy której wykonal zobowiazanie, jezeli szkoda ta powstala wskutek winy umyslnej. Wylaczone sa roszczenia o naprawienie szkody z tytulu czynu niedozwolonego, jezeli dzialanie lub zaniechanie, z którego szkoda wynikla, stanowilo niewykonanie lub nienalezyte wykonanie umowy lub innego istniejacego zobowiazania.

3. O ile roszczenia odszkodowawcze Zamawiajacego sa wylaczone lub ograniczone, wylaczenie lub ograniczenie ma równiez odpowiednie zastosowanie do osobistej odpowiedzialnosci odszkodowawczej pracowników Dostawcy, osób zatrudnionych u Dostawcy na podstawie innego tytulu niz umowa o prace, wspólpracowników, przedstawicieli Dostawcy oraz osób, przy pomocy których Dostawca wykonal zobowiazanie, a  Zamawiajacy zobowiazuje sie wobec Dostawcy do niedochodzenia od tych osób jakichkolwiek roszczen wykraczajacych poza ustalone wylaczenie lub ograniczenie.

XII. Uzytkowanie i dostawa oprogramowania

1. W sytuacji gdy, w ramach dostawy dostarczany jest równiez program komputerowy, Dostawca przyznaje Zamawiajacemu w tym zakresie niewylaczne prawo do uzytkowania dostarczonego oprogramowania wraz z jego dokumentacja. Program nalezy uzywac na przeznaczonym do tego przedmiocie dostawy. Korzystanie z oprogramowania na wiecej niz jednym systemie jest zabronione. Prawo uzytkowania jest ograniczone czasowo zgodnie z zawartym porozumieniem, w braku takiego porozumienia jest ono czasowo nieograniczone. 

2. Wszelkie prawa do oprogramowania oraz dokumentacji, wlacznie z jej kopiami, przysluguja Dostawcy lub ewentualnie dostawcy oprogramowania. Udzielanie sublicencji jest zabronione.  

3. Niniejszy rozdzial XII ma zastosowanie do przekazanego standardowego oprogramowania, które stanowi czesc lub pozostaje w zwiazku z dostawa przynaleznego sprzetu komputerowego, (dalej „Oprogramowanie”), jak równiez do calej dostawy, o ile przyczyna nienalezytego wykonania zobowiazania jest Oprogramowanie. W pozostalym zakresie do sprzetu komputerowego zastosowanie maja wylacznie pozostale postanowienia niniejszych Warunków Sprzedazy i Dostawy. Postanowienia dotyczace Oprogramowania zgodnie z niniejszym rozdzialem XII nie maja zastosowania do  oprogramowanie sprzetowego Firmware.

4. Dostawca nie ma obowiazku swiadczenia uslug serwisowych w zwiazku z oprogramowaniem, chyba ze co innego wyraznie wynika z postanowien umowy zawartej z Zamawiajacym. Uslugi serwisowe sa przedmiotem odrebnej umowy.

5. W przypadku udostepnienia dokumentacji pojecie „Oprogramowanie“ obejmuje w zakresie uzgodnionym w umowie równiez dokumentacje.

6. W przypadku, gdy prawo uzytkowania jest ograniczone czasowo, stosuje sie uzupelniajaco nastepujace postanowienia: Zamawiajacy moze uzywac Oprogramowanie wylacznie na sprzecie komputerowym wskazanym w dokumentacji umowy (np. certyfikatach oprogramowania), a w razie braku takich wskazan, wylacznie na przynaleznym sprzecie dostarczonym wraz z Oprogramowaniem. Uzywanie Oprogramowania na innym sprzecie wymaga odrebnej pisemnej zgody Dostawcy. Uzytkowanie Oprogramowania na bardziej wydajnym sprzecie uzasadnia ponadto roszczenie Dostawcy o dodatkowe odpowiednie wynagrodzenie. Powyzsze nie ma zastosowania w przypadku, gdy Zamawiajacy – w wyniku awarii sprzetu, na którym zgodnie z umowa winno byc uzytkowane Oprogramowanie – korzysta z Oprogramowania tymczasowo w uzgodnionym zakresie na sprzecie zastepczym.

7. Przekazanie Oprogramowania nastepuje wylacznie w formie nadajacej sie do automatycznego przetwarzania (object code), chyba ze strony umówily sie inaczej lub przewidziano przekazanie Oprogramowania z kodem zródlowym uwzgledniajac oprogramowanie Open Source zgodnie z rozdzialem XII pkt 12.

8. Zamawiajacy ma prawo wykonac tylko jedna kopie Oprogramowania, która sluzy wylacznie zabezpieczeniu (kopia bezpieczenstwa). W pozostalym zakresie Zamawiajacy ma prawo wykonywac kopie Oprogramowania tylko w ramach udzielonej mu licencji wielokrotnej zgodnie z pkt 13 ponizej.

9. Poza przypadkami wymienionymi w art. 75  ust. 2 i 3 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Zamawiajacy nie jest uprawniony do zmiany, dekompilacji, tlumaczenia badz wyodrebniania czesci Oprogramowania. Zamawiajacy nie moze usuwac z nosników danych alfanumerycznych lub innych oznaczen i jest zobowiazany umiescic je w niezmienionej formie na kazdej kopii bezpieczenstwa. Ponadto Zamawiajacy, w granicach prawa (art. 74 i nastepne Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) jest upowazniony do powielania, przetwarzania, tlumaczenia Oprogramowania lub zmieniania kodu wynikowego na kod zródlowy. Bez uprzedniej wyraznej zgody Dostawcy Zamawiajacy nie moze usuwac ani zmieniac danych producenta, w szczególnosci w zakresie adnotacji dotyczacych prawa autorskich.

10. Zamawiajacy jest uprawniony do przekazywania osobom trzecim prawa do uzytkowania Oprogramowania tylko wraz z urzadzeniem badz nosnikiem danych, które nabyl od Dostawcy wraz z Oprogramowaniem. W przypadku przeniesienia prawa do uzytkowania na osobe trzecia Zamawiajacy odpowiedzialny jest za to, aby osoba trzecia nie uzyskala uprawnien dotyczacych Oprogramowania w zakresie szerszym, niz uprawnienia Zamawiajacego wynikajace z postanowien niniejszego rozdzialu XII oraz za to, aby zostaly na osobe trzecia nalozone przynajmniej takie obowiazki zwiazane z Oprogramowaniem, jakie wynikaja z niniejszej umowy. Zamawiajacy nie moze zatrzymac w takim przypadku zadnej kopii Oprogramowania. W przypadku gdy Zamawiajacy udostepni Oprogramowanie osobie trzeciej, odpowiedzialny jest on za przestrzeganie ewentualnych wymogów eksportowych i zobowiazuje sie zwolnic Dostawce od wszelkich obowiazków z tym zwiazanych.

11. W przypadku udostepnienia Zamawiajacemu Oprogramowania, do którego Dostawca ma ograniczone prawo uzytkowania (oprogramowanie osób trzecich), zastosowanie maja dodatkowo i przed postanowieniami niniejszego rozdzialu XII warunki uzytkowania zawarte pomiedzy Dostawca a jego Licencjodawca.

12. W przypadku udostepnienia Zamawiajacemu Oprogramowania Open Source zastosowanie maja dodatkowo i przed postanowieniami niniejszego rozdzialu XII warunki uzytkowania, którym podlega Oprogramowanie Open Source. W takim przypadku Dostawca udostepni Zamawiajacemu na jego zadanie kod zródlowy, o ile warunki uzytkowania przewiduja jego udostepnienie. Dostawca wskaze w dokumentacji umownej na istnienie oprogramowania osób trzecich oraz Open Source oraz na warunki jego uzytkowania, jak równiez na zadanie Zamawiajacego udostepni warunki uzytkowania takiego oprogramowania. W przypadku naruszenia warunków uzytkowania przez Zamawiajacego, uprawnionym do dochodzenia roszczen z tego tytulu we wlasnym imieniu poza Dostawca jest równiez jego Licencjodawca.

13. Uzytkowanie Oprogramowania na kilku urzadzeniach badz jednoczesnie na kilku stanowiskach pracy wymaga zawarcia dodatkowego porozumienia co do uzytkowania Oprogramowania. Powyzsze ma zastosowanie równiez do uzytkowania Oprogramowania z sieciach, takze wtedy, gdy nie zachodzi powielanie Oprogramowania. W powyzszych przypadkach (dalej „Licencja wielokrotna”) zastosowanie maja dodatkowo i przed postanowieniami niniejszego rozdzialu XII nastepujace postanowienia ujete pod (aa) i (bb):

(aa) Warunkiem udzielenia Licencji wielokrotnej jest wyrazne pisemne potwierdzenie przez Dostawce ilosci dopuszczalnych zwielokrotnien Oprogramowania przez Zamawiajacego, jak równiez ilosci urzadzen lub stanowisk pracy, na których Oprogramowanie moze byc uzytkowane. W przypadku Licencji wielokrotnych dotyczacych Oprogramowania udostepnionego na czas okreslony, Zamawiajacy moze je przenosic na osoby trzecie wylacznie w przypadku, gdy zostaja przeniesione lacznie z wszystkimi urzadzeniami, na których Oprogramowanie zostalo zainstalowane.

(bb) Zamawiajacy zobowiazuje sie przestrzegac przekazanych mu przez Dostawce wraz z Licencja wielokrotna zalecen dotyczacych zwielokrotniania. Zamawiajacy zobowiazany jest ponadto do prowadzenia dokumentacji dotyczacej miejsca przechowywania wszystkich zwielokrotnien oraz do przedkladania tej dokumentacji Dostawcy na jego zadanie.

XIII. Próbki i dokumenty Zamawiajacego

1. Jesli nic innego nie wynika z porozumienia zawartego miedzy stronami, próbki dostarcza sie odplatnie i sa one miarodajne tylko w przyblizeniu.

2. Zamawiajacy odpowiada za to, ze zgodne z umowa uzywanie udostepnianych przez niego rysunków, dokumentów lub innych informacji nie naruszy praw osób trzecich.

XIV. Zastrzezenie, Oswiadczenie uzytkownika koncowego

1. Zawieranie poszczególnych umów oraz realizacja danej umowy przez strony mozliwe sa z zastrzezeniem, ze nie stoja temu na przeszkodzie zadne przepisy prawa krajowego i miedzynarodowego, w szczególnosci przepisy z zakresu kontroli eksportu.

2. Zamawiajacy zobowiazuje sie przedlozyc na zadanie wiazace oswiadczenie uzytkownika koncowego w rozumieniu obowiazujacych przepisów z zakresu kontroli eksportu.

XV. Miejsce spelnienia swiadczenia / Wlasciwosc sadu / Wybór prawa

1. Miejscem spelnienia swiadczenia dla wszystkich dostaw, wlacznie z dostawami zwrotnymi jest siedziba Dostawcy, chyba ze strony umówily sie inaczej.

2. Sadem wlasciwym jest sad dla siedziby Dostawcy. Dostawca jest ponadto uprawniony do wniesienia powództwa do sadu wlasciwego dla siedziby Zamawiajacego,

3. Dla stosunków prawnych zwiazanych z niniejsza umowa obowiazujacym prawem jest prawo polskie; wylacza sie  stosowanie Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach w miedzynarodowej sprzedazy towarów (CISG).

XVI Sad polubowny

Wszelkie spory powstale w zwiazku z wykonaniem umowy sprzedazy lub dostawy beda wedlug wyboru strony wystepujacej z pozwem rozstrzygane przez Sad Polubowny przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemyslowo-Handlowej w Warszawie lub przez Sad powszechny zgodnie z wlasciwoscia miejscowa wskazana w rozdziale XV pkt. 2.

XVII. Cesja umowy

Zamawiajacy moze przeniesc na osobe trzecia swoje uprawnienia wynikajace z umowy tylko za uprzednia zgoda Dostawcy.

(Luty 2010)